Пристрасті навколо Джона Говарда

Жов 2, 2008

Є в центрі нашого “ювілейного” міста одна відома споруда – стела, присвячена пам’яті видатного англійського лікаря Джона Говарда. Але за останні роки це історичне місце перетворилося на монумент бездіяльності комунальників.

15 вересня благодійний фонд “Захист” організував “трудовий десант”, щоб хоч якось навести лад на території навколо пам’ятника. Зайнятися цим треба було ще раніше, адже ця історична пам’ятка є одним із місць відвідування в кожному туристичному маршруті (особливо закордонних гостей).

Однак владні інстанції проблему вирішили просто – вони відновили огорожу навколо пам’ятника, тим самим закривши від людей споглядання бур’янів та височенної трави. Активістам “Захисту” допомагали учні 8-9 класів Гімназії №6. Озброївшись інструментами, хлопчики провели урок праці, виполюючи непролазні хащі (вчасно – ще трохи, і їх довелося б випалювати). Що ж, цього року до свята першого вересня “Захист” відновив фасад цього навчального закладу – тепер його черга допомагати… але не фондові – місту.

Розповісти дітям історію англійця, який віддав життя у боротьбі з херсонською чумою, пояснити глибоку ідею пам’ятника у формі сонячного годинника, виховати відповідальність за наше минуле і тих, хто його створював – також ідея заходу. Заохотити школярів до праці – виявилося не складно. “Діти прибирають із задоволенням! – каже голова фонду “Захист” Лариса Польська – Вони здатні пропустити через себе і зрозуміти моральні питання та проблеми набагато краще, ніж дорослі… З одного боку, таке відношення до міста виховує дитину, але з іншого – все ж таки сумно, що чужа праця робиться дитячими руками”. Але, як показав досвід школярів-волонтерів, однієї благородної мети замало. До “Джона Говарда” ще треба було дістатися!

Справа в тому, що навколишня огорожа має ворота і замок на них. Ключ шукали скрізь – у службах міськвиконкому, управлінні культури міста, інших інстанціях – все марно. Тож, було прийнято рішення пробиратися через лазівку у воротах. Але, від задуму довелося відмовитись, адже це просто знущання над дітьми – зрізати траву, а потім носити її через дірку. У безвиході вирішили спиляти замок, а потім повісити новий. За справу взялися молоді активісти фонду “Захист”. У день спилювання, до Лариси Польської подзвонив один із хлопців і сказав: “Ми майже зняли його… але нас пов’язали…”. Виявляється, небайдужі(!) люди, побачивши подібний акт “вандалізму”, викликали міліцію. Можна лише уявити реакцію правоохоронців, коли “зломщики” намагалися пояснити, що робили це для майбутнього прибирання території. Такого завзяття міліціянти давно не бачили! На щастя, проблему було вирішено. Голова фонду жартує: “В усьому можна знайти позитивні сторони! Радує, що перехожим було не все одно, власне, як і міліції!”

В недалекому майбутньому планується об’явити збір коштів на реставрацію пам’ятника Джону Говарду. Фінансова підтримка дійсно потрібна. Споруда, а це як шпиль так і огорожа, побудована із анкерманського каменю. Білити його не можна – тільки шліфувати. Організатори попередніх реконструкцій цього правила не дотримались і пам’ятка була побілена. Тепер усе треба поновлювати. В будь якому разі, із чогось треба починати. В Херсоні ще багато пам’ятників, яким необхідне відновлення, при чому регулярне, не приурочене до чергової круглої дати.

Р.S. Ключі від нового замка, що повісять замість спиляного, віддадуть персонально меру Володимиру Сальдо. Так надійніше.

Анна Іщенко
Газета «Булава» №38 (737) 18.09.08

Наші останні новини