Коментар юристки “Москаленко і Партнери” про зміни в Податковому кодексі для ОГС

Лют 6, 2015

Як тільки стало відомо про певні неочікувані зміни у Податковому кодексі, в частині статусу неприбутковості, Громадський Простір звернувся до експертів, юристів, аби розтлумачити суть змін, бо громадська спільнота точно не була готова до таких нових покращень. До Вашої уваги коментар юриста юридичної фірми “Москаленко і Партнери” Анжеліки Ташматової, перший коментар, який ми отримали.


Після прийняття та набуття чинності закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” щодо оподаткування доходів неприбуткових організацій зазнав значних змін. На жаль, не в бік його покращення.

Правове регулювання оподаткування доходів неприбуткових організацій стало невизначеним, що звичайно матиме негативні наслідки для їх діяльності.

Перш за все, необхідно звернути увагу на те, що з переліку неприбуткових організацій були виключені професійні та творчі спілки.

Відповідно до п.133.1 нової редакції Податкового кодексу України, неприбуткові організації, а саме: громадські об’єднання, політичні партії, релігійні, благодійні організацій, пенсійні фонди, метою яких не може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов’язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій, не є платниками податку на прибуток за умови внесення таких установ та організацій до Реєстру неприбуткових організацій та установ контролюючими органами в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Таким чином, сотні тисяч професійних та творчих спілок будуть позбавленні пільг в оподаткуванні, в тому числі звільнення від оподаткування доходів, що негативно вплине на їхній фінансовий стан та можливість подальшого розвитку.

По- друге, відсутні критерії визначення того, які надходження будуть звільненні від оподаткуванням податку на прибуток.
Пункт 57.1 ст. 57 встановлює обов’язок сплати неприбутковими організаціями податку на прибуток на підставі річної податкової декларації. При цьому неприбуткові організації, які внесені до Реєстру неприбуткових організацій та установ, відповідно до п. 133.1 ст. 133 ПКУ, не є платниками податку на прибуток.

Питання, що саме такі організації повинні декларувати, залишається відкритим.

Аналіз вказаного положення дозволяє зробити висновок, що за певних обставин неприбуткові організації будуть платниками податку на прибуток, однак критеріїв для визначення доходів неприбуткових організацій, немає.

Також за відсутності правового регулювання, не зрозуміло, чи мають право неприбуткові організації займатися господарською діяльністю, якщо так, то як буде оподатковуватися їхній прибуток. На жаль, норми, які хоча б частково надали на це відповідь, були виключені.

В цілому, проаналізовані зміни порушують принцип правової визначеності податкового законодавства і спрямовані на збільшення фіскального навантаження неприбуткових організації.

Адже відсутність чіткості у оподаткуванні надходжень призведе до свавілля фіскальних органів через “власне” трактування податкового законодавства.

Наші останні новини