Першими у Херсоні мають відновлювати роботу культурні інституції, які працюють з дітьми та молоддю: 65% респондентів вважає, що у місті після припинення обстрілів мають запрацювати дитячі гуртки, 49% – навчальні заклади культурного спрямування, 38% – музичні школи, 31% – мистецькі студії. Тобто передусім має запрацювати не ентертеймент (сфера розваг), а освіта в сфері культури.
![](https://zahyst.ks.ua/wp-content/uploads/2023/11/znimok-ekrana-2023-11-07-o-15.37.46-1024x746.png)
Без роботи театрів, кінотеатрів, бібліотек, музеїв опитані теж не бачать відновлення. Причому запит на відновлення у сфері культури по всім напрямам на 5-10% більше у тих, хто зараз не в Херсоні, а знаходяться в інших містах та селах України або за кордоном.
Херсон – театральне місто. Саме цей вид мистецтва має стати пріоритетним у місті – так вважає 70% опитаних. У трійку мистецьких пріоритетів увійшли також музика (60%) та образотворче мистецтво (51%), які теж мають глибоко вкорінену традицію у місті.
Так само херсонці хочуть бачити у місті театральний фестиваль (70%), фестиваль сучасного мистецтва (57%) та фестиваль вуличної їжі (55%). Тож в цій сфері херсонці пропонують відновити ті фестивалі, що вже проводилися у місті. Причому запит на проведення фестивалів також більше у тих, хто зараз не в Херсоні, а знаходяться в інших містах та селах України або за кордоном.
![](https://zahyst.ks.ua/wp-content/uploads/2023/11/znimok-ekrana-2023-11-07-o-15.45.03-1024x769.png)
Якщо говорити про нові культурні ініціативи, то ми з’ясували, що переконливій більшості херсонців до вподоби ідея створення музею, присвяченого війні та окупації (90%). А ось ідея створення музею під відкритим небом на місці Меморіального цвинтаря підтримується вже половиною опитаних. Ще 23% вважають, що там має бути парк.
Ідея перенести святкування Дня міста на інший день більшістю херсонців (59%) не була підтримана. Ти, хто вважає, що Дня міста треба перенести на інший день (26%) вважають, що 11 листопада – це найкраща ініціатива. Таких серед них трохи більше половини.
Можна також впевнено говорити, що день визволення Херсона від російських окупантів набув для херсонців особливого значення. На думку 65% опитаних цей день має обов’язково святкуватися.
Щодо частки культурної складової в бюджеті міста, то одна десята від усієї суми місткого бюджету була визначена 41% опитаних як оптимальна. Але для більшості 10% – це замало. Третина вважає, що 10-20% – це норма, інші хочуть ще більше.
Щодо механізмів фінансування, то учасники опитування воліють, щоб сфера культури фінансувалася з міського бюджету на конкурсній основі. Таких серед опитаних 63%. 62% вважає, що треба активно залучати також кошти міжнародних донорів.
Ознайомитись з повним звітом за результатами дослідження ви можете завантаживши його:
Долучайтесь до нових опитувань на платформі Почути громаду Херсона
Ваша думка важлива!
Дослідження проведено БО «Фонд громади міста Херсон «Захист» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.
Зміст продукту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.
Відтворення та використання будь-якої частини цього продукту в будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання або використання будь-яким іншим способом з обов’язковим посиланням на джерело.