Звіт за результатами дослідження онлайн-опитування за інтерактивною структурованою анкетою, посилання на яку відправлялося потенційним респондентам із бази даних (дослідницької онлайн-панелі Херсонської громади).
Мета дослідження: оцінка стану та перспектив розвитку вищої освіти в Херсоні.
Ключові результати:
Вища освіта для майже всіх херсонців (97%) є важливою складовою для майбутнього успішного розвитку Херсона. Проте лише половина добре поінформована про діяльність херсонських ЗВО в теперішніх умовах. А 9% навіть вважають, що під час війни вони взагалі не працюють.
Ідея оптимізації вишів (скорочення кількості закладів) не знаходить популярності серед херсонців. Її підтримують лише 13% опитаних. Хоча частка тих, хто вважає, що система ЗВО в Херсоні має лишитися тією самою, що і до війни, скоротилася з жовтня 2023 по квітень 2024 з 59% до 49%.
З точки зору відбудови Херсона та області пріоритетними для херсонських вишів мають стати будівельні (82%) та сільськогосподарські (74%) спеціальності. У такий спосіб респонденти могли оцінювати те, яким сферам була завдана окупантами максимальна шкода в регіоні. З огляду на це саме технічні та аграрні виші потребують на думку чверті опитаних додаткової підтримки.
На вищу освіту залишається високий попит у населення. В найближчому оточенні половини опитаних (51%) є люди, які мають плани піти вчитися в ЗВО. 33% з них розглядають і херсонські виші. Херсонський державний університет є лідером в списку вишів, які розглядаються як потенційні місця навчання. 11% думають про освіту за кордоном.
37% респондентів вважають, що абітурієнти з Херсонщини повинні мати пільги при вступі до ЗВО, але якщо вони вступають саме до херсонських вишів. Ще херсонці думають, що діти учасників бойових дій (30%) та самі учасників бойових дій (29%) повинні мати пільги. Це має бути безкоштовне навчання (77%) та вступ до вишу за спрощеною процедурою (54%). Але важливою умовою повинно бути зобов’язання відпрацювати за фахом.
Оплата є тим, на що звертають люди найбільшу увагу. Для 47% найважливіше – це навчатися на бюджетному місці, а ще для 41% – це адекватна сума на контрактній формі навчання.
Трійка переваг херсонських вишів – це розташування неподалік (54%), висока якість освіти (36%) і можливість навчатися дистанційно (28%). Херсонці тут мислять з деякою інерцією, адже всі херсонські виші зараз працюють у дистанційному режимі, проте лише чверть опитаних усвідомлюють цю цінність.
Найбільш популярним серед херсонських ректорів виявився ректор ХДУ Олександр Співаковський – про нього знають 31% усіх опитаних. Наступні в цьому рейтингу ректор ХДАЕУ Юрій Кирилов (7%) та колишній ректор ХНТУ Юрій Бардачов (5%).
Ознайомитись з повним звітом за результатами дослідження ви можете завантаживши його:
Дослідження проведено БО «Фонд громади міста Херсон «Захист» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.
Зміст продукту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.
Відтворення та використання будь-якої частини цього продукту в будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання або використання будь-яким іншим способом з обов’язковим посиланням на джерело.