На основі посібника з Бібліотеки ГУРТа «Все вирішує стратегія»
До того, як розпочинати свою діяльність, неприбуткові організації мають визначити свою місію, відповівши на запитання «Що ми робимо і для кого?». Необіхдон продумати те, що конкретні люди можуть отримати від результатів діяльності громадської організації. Адже невизначеність місії як орієнтиру може призвести до зайвого розпорошення зусиль. Громадська організація повинна окреслити своє місце у суспільстві і бути впевненою у тому, що має все необхідне для задоволення потреб інших людей.
Уже на етапі планування діяльності громадській організації необхідно визначитись з відповідями на три запитання:
Як ми збираємося це зробити? Після визначення мети організації необхідно вирішити, що треба робити для її досягнення. При плануванні також важливо виявити та врахувати фактори ризику, які можуть вплинути на реалізацію поставлених завдань.
На основі відповідей на ці запитання необхідно розробити послідовність дій для досягнення поставленої мети, враховуючи наявність ресурсів та потенціалу організації. Однак, при цьому стратегічний план повинен бути гнучким, аби враховувати змінні показники та зменшувати ризики у процесі прийняття рішень. На початку своєї діяльності організаціям рекомендовано не планувати щось глобальне, що потребує великої кількості ресурсів. Краще починати з невеликого, що може дати реальні результати.
При оцінці процесу стратегічного планування слід відповісти на п’ять запитань:
- Чи є стратегія внутрішньо сумісною з можливостями організації
- Чи враховує стратегія допустиму ступінь ризику?
- Чи має організація достатню кількість ресурсів для реалізації стратегії?
- Чи враховує стратегія зовнішні небезпечні фактори та можливості?
- Чи є ця стратегія кращим способом застосування ресурсів організації?
- Чи досягли ви намічених цілей?
- Що вийшло особливо добре?
- Що могло би бути зроблено краще?
- Щоб ви змінили у майбутньому?
- Щоб ви повторили?